Sims

Sims – czy to najlepsza gra wszechczasów?

„The Sims” to kultowa seria wyprodukowana przez studio Maxis i wydana przez Electronic Arts. Gra polega na symulacji życia społecznego. Na rynku dostępne są cztery części tej gry oraz wiele atrakcyjnych dodatków. Pośród gier symulacyjnych „The Sims” pozostaje fenomenem, przynajmniej dopóki na rynku nie pojawi się bardziej realistyczny symulator życia. Jednak bez wątpienia gra podbiła świat i do dnia dzisiejszego ma wielu oddanych fanów. Dlaczego? 

Wiele możliwości 

Gra polega na organizowaniu codziennego życia swojej rodzinie Simów. Nie ma żadnego innego celu, dzięki czemu rozgrywka może być nieskończona. Twórcy gry postawili przede wszystkim na kreatywność. W grze można zaprojektować dosłownie wszystko. Fascynujący jest już pierwszy etap rozgrywki polegający na stworzeniu własnej postaci. Gracz może wybrać jak będzie wyglądała jego postać (cechy fizyczne, ubiór itp.) oraz wybrać cechy charakteru i upodobania. Ponadto decyduje także o najbliższym otoczeniu Sima, na przykład o wyglądzie i wystroju domu. Opcje budowy domu są bardzo rozbudowane – od nakreślenia linii ścian, wyboru pokrycia dachu, rodzaju okien po umeblowanie i dekorację wnętrz.  

sims

Ponadto gracz może w dowolny sposób decydować o każdej sferze życia swoich postaci, między innymi o wykształceniu, sferze zawodowej, towarzyskiej, miłosnej itd. Dla jednych graczy najbardziej ekscytujący jest fakt kreowania postaci i jej bezpośredniego otoczenia, dla drugich dopiero po tym etapie zaczyna się najlepsza i najciekwasza część gry. W końcu Sim będzie musiał odnaleźć się w społeczeństwie, czyli będzie musiał między innymi zdobyć wykształcenie, rozpocząć pracę, nawiązać znajomości i zadbać o dom.  

Już w pierwszej części gry gracz mógł dość szczegółowo edytować postać. W kolejnych częściach gry poziom szczegółowości jest coraz wyższy, do tego stopnia, że możliwe jest na przykład odwzorowanie dowolnej twarzy w świecie wirtualnym. Specjalne narzędzia umożliwiają graczom nie tylko tworzenie postaci i obiektów, ale także ich udostępnienie znajomym i innym graczom. Jedna ze stron kolekcjonerskich zebrała ponad 600 tysięcy plików z projektami graczy. Każdy element życia jest w grze kontrolowany, co daje szerokie spektrum możliwości prowadzenia rozgrywki. To właśnie ta obfitość różnych opcji przyczyniła się do sukcesu „The Sims” na świecie. 

Gra dla każdego 

Gra potrafi wciągnąć graczy ze wszystkich grup wiekowych. Dla młodszych dzieci rekomendowany jest tytuł „MySims”, który jest prostszy w grze. Dorosłym natomiast na pewno spodoba się jedna z czterech części „The Sims”, które pozwalają zanurzyć się w wirtualnym świecie i wcielić się w różne postaci.  

sims

Gra „The Sims” okazała się hitem i do dziś odnosi sukcesy sprzedażowe. W kwietniu 2008 r. sprzedano 100-milionową grę z tej serii. Do tej pory Simsy mają wielu wiernych i oddanych fanów na całym świecie. W internecie można znaleźć całe historie oparte na grze „The Sims” – od dramatów, komedii, horrorów i science-fiction po historie obyczajowe, a nawet filmy pełnometrażowe, seriale i reality show. Najwięksi fani potrafią nawet mówić w bełkoczącym języku Simów. 

Nic dziwnego, że „The Sims” to tak popularna gra. Słyszeli o niej nawet Ci, którzy nie interesują się zbytnio grami i światem wirtualnym. Wyniki sprzedażowe mówią same za siebie. „The Sims” to absolutnie wyjątkowa gra, która może dostarczyć fanom symulatorów życia społecznego wielowymiarowej rozrywki na najwyższym poziomie.